05: 5 NEGATIV RAW FOOD DIETY

Od doby co se můj jídelniček skládá výhradně ze syrové stravy na rostlinné bázi jsem zjistil, že existují i určité negativa spojená s raw food, které mohou mít výrazný dopad na váš život a to nejen co se zdravotního hlediska týče. Pokud se tedy chystáte vyrazit na syrovou cestou raw food nebo pokud už vás tento životní styl pohltil stejně jako mě a Andreu (gratuluji) měli byste si být vědomi i druhé strany raw food “mince”.

1. Vitamín B12

Nedostatek životně důležitého vitamínu B12 může mít za následek nevratné poškození zdraví. Tento fakt a bohužel v současné době stejně jako jeho nemožnost získání jinak než prostřednictvím živočišných produktů byl prokázán nesčetněkrát a není třeba se o tom více rozepisovat. To, že v dřívějších dobách, kdy země nebyla tak kontaminovaná a zpustošená prostřednictvím pesticidů a jiných chemikálií byl B12 obsažen v půdě a tedy i v rostlinách je jedna věc. Nemusel bych o B12 vůbec psát. A když už nějaký ten B12 na zelenině zůstane, tak se stejně zničí mytím nebo prostředky, které zaručí, aby zelenina v obchodě vypadala čerstvě co nejdéle. Druhou věcí je, že dokonce i živočišné produkty (např. maso, vejce, mléko) jsou postiženy nedostatečným obsahem B12, protože většina zvířat je chována v nevhodných podmínkách (sluníčko viděli tak možná z rychlíku) anebo jsou krmena geneticky modifikovaným krmivem (GMO). Ale aby bylo jasno, existuje pouze jídlo / krmivo a GMO. GMO není to stejné a neexistuje žádná souvislost mezi GMO a krmivem / jídlem, protože GMO je jednoduše jed. Proto je pro milovníky raw food vitamín B12 nejkontrolovanější položka výživy. Nezbývá nic jiného, než obohatit svůj jídelníček o doplněk stravy, který obsahuje denní dávku B12. Pro toho, kdo odmítne zařadit B12 ve formě doplňku stravy mohu doporučit zařadit do jídelníčku syrová vejce nebo mléko, které není průmyslově zpracované, respektive čerstvé (nepasterizované) kravské nebo nejlépe kozí, které je pro člověka lépe stravitelné. Syrová vejce, která byla a jsou konzumována běžně vrcholovými sportovci by pro většinu neměl být vůbec žádný problém. Já si například dělám co druhý den smoothie s vejci. Je však důležité se zajímat o zdroj. V tomto případě bych doporučil zajistit si produkty od lokálních farmářů nebo kupovat produkty pouze s označením Organic / Bio. Existují však i lidé na raw, kteří mají dostatek B12 a neberou doplňky ani nejí syrové živočišné produkty. Pokud se rozhodnete zvolit tuto cestu, tak dbejte na pravidelnou kontrolu u lékaře, nejlépe co půl roku chodit na krevní testy a ujistit se, že je všechno v pořádku. Já však využívám obojí a tedy suplementy s kombinací raw stravy.

2. Vitamín D

Stejně jako u B12 se tady nebudu rozepisovat podrobnými detaily. Pro vitamín D alespoň v mém případě platí v podstatě stejná pravidla, jaká jsem rozepsal výše u B12. Kdybychom trávili většinu času venku, jako tomu bylo v dřívějších dobách, nebo kdyby živočišné produkty měly zaručenou kvalitu a tedy dostatečný obsah živin, nebylo by třeba se tu o vitamínu D rozepisovat. I přes to, že se Vitamín D nachází také v avokádu, banánech a kakau, avšak jeho množství je velice malé, takže i v tomto případě doporučuji využívat suplementy nebo živočišné produkty v syrovém stavu.

3. Nedostatečný příjem živin

Za dalšího strašáka raw food pokládám nedostatečný příjem živin. Samozřejmě správný příjem bílkovin, sacharidů, tuků, kalorií, vlákniny a podobně je důležitý pro jakýkoli typ stravování a není pochyb, že většina populace tuto skutečnost podceňuje. Vzhledem k tomu ale, že jsem se 29 let stravoval vším, tak jsem zjistil, že je podstatně těžší si správný příjem živin právě na raw food uhlídat (alespoň ze začátku). U mě došlo k úbytku váhy viz. můj příběh. V mnoha případech bylo dokonce prostřednictvím testů nebo různých studií dokázáno, že většina vegetariánů a veganů trpěla například známkami podvyživení nebo nedostatečným příjmem určitých živin. Jsem stejného názoru, že většina lidí, co opustí konvenční typ stravování (nebo přestane jíst maso) jí méně, než by měla. Chápu, že se dá nějakou dobu fungovat pouze na banánech, ale každý jsme jiný a je třeba si jídelníček poskládat podle vlastních cílů a potřeb, které naše tělo vyžaduje. Má postava (ektomorf) spolu s mými cíly jako je být ve skvělé fyzické kondici, nabírat svalovou hmotu a zvýšit objem prostřednictvím raw food vyžaduje určitá specifika v dietě a tréninku. Co se diety týče, tak se snažím denně sníst 1,5 g/kg bílkovin, 1,5g/kg tuku, 7,5g/kg sacharidů. Abych si svůj denní příjem pohlídal, tak využívám jednoduchou bezplatnou aplikaci Cron-o-metr. Věřte mi, hlídat si tak v dnešní době denní příjem je jednodušší, než si myslíte. Jak jsem měl sestavený jídelníček včera si můžete prohlédnout níže. Mé pokroky se můžete dočíst i v článcích o progresu:

A akční plán pro vás? Hned zítra (nebo nejlépe dnes pokud je ještě ráno) si v aplikaci vyplňte své denní menu a položte si otázku, jestli opravdu jíte tak jak máte?

raw food jídelníček

4. Vyčlenění ze společnosti / Sociální izolace

Sociální izolace je taková vtipnější záležitost. V podstatě pro vaše okolí budete jistým způsobem středem pozornosti nebo se stanete terčem vtípků a nekončících otázek. Tím mám na mysli, že v případě, že vás někdo pozve na zvěřinové hody, nebo půjdete k přátelům na grilovačku, tak je třeba se opravdu zocelit :-) A to nemluvím o rodinných oslavách a večírcích, protože většina z nás nemá tak tolerantní okolí, aby speciálně pro vás připravila raw food občerstvení. Když se tedy budou přátelé vyptávat, můžete říct, že ste už jedli nebo si přinést vlastní jídlo případně vysvětlit stravovací návyky předem. Vaše okolí zkrátka těžko pochopí, proč už nechcete jíst tu naši tradiční bábovku a koláčky nebo proč si neobjednáte v restauraci pizzu nebo burger.

5. Cestování

Další problém může nastat na dovolené nebo při návštěvě cizího města, protože míst, kde se dá zajít na raw food je bohužel zatím velice málo. Tento problém se vám ale pokusíme určitým způsobem usnadnit a to v rubrice – Raw Okolo Nás, kde Andrea popisuje a doporučuje místa po celém světě, která se specializují na syrovou stravu. Prozatím pro vás máme tipy pro Vancouver a Českou Republiku! Můžete také využít celosvětovou aplikaci YELP nebo aplikaci Earthsave, kterou využíváme tady v Kanadě.

AKČNÍ PLÁN ?!

Napiště nám jaké jsou vaše zkušenosti nebo tipy, které by mohli usnadnit tyto negativní záležitosti? Zašlete nám vaši zkušenost, nebo doplňte článek o komentář, protože váš názor a zkušenosti nás zajímají!

– B12 a D – rozhodni se pro zdroj. Suplement, syrová strava nebo kombinace?

– Příjem živin – užívej aplikaci po dobu minimálně 30 dní a zjisti jak si na tom?

– Sociální izolace – máte nějaké historky? Nejlepší budou zveřejněny na našich stránkách!

– Cestování – Máte nějaké tipy na místa, kde se dá zajít na raw food? Podělte se!

Comments

Komentáře

About Author

Rawman - Daniel
Rawman - Daniel