11: ČAS NA VÝLET: 24 HODIN RAW STRAVY – NECHŤ TĚ SÍLA PROVÁZÍ !

Čas na výletKdyž jsme se s Andreou připravovali na celodenní výlet spojený s kempováním do překrásných kanadských hor (konkrétně Lions Peak) tak jsme si ani neuvědomili, že to bude v podstatě náš první výlet spojený s nočním stanováním, kde budeme 24 hodin na syrové stravě. Vzhledem k tomu, že jsme s tím neměli žádné dřívější zkušenosti a určitě nejsme jediní, kdo se ocitl v téže situaci, tak věřím, že se vám naše tipy budou jistě hodit! Kromě toho, že jsme si museli zajistit sprej proti medvědům a medvědí rolničku, která slouží k tomu, aby o nás divoká zvěř věděla dříve než my o ni, tak jsme si museli připravit jídlo, které nás nejen zasytí, ale i dodá dostatek energie a potřebných nutričních hodnot.
Jak jsem již uvedl v článku dříve – 5 Negativ Raw Food Diety, právě nutriční hodnoty a hlídání jídelníčku patří dle mého názoru mnohdy k opomíjené záležitosti ve spojitosti se syrovou, případně vegetariánskou stravou a proto chci nejen tímto článkem inspirovat čtenáře, jaké raw menu si vytvořit, aby tělo nestrádalo.
Čas na výlet
V souvislosti s výstupem na Lions Peak, který má převýšení téměř 1300 m, bylo třeba se pořádně připravit a nepodcenit výdej energie. Přece jenom když víte, že se chystáte na noční stanování, tak ponesete poměrně slušný náklad. Je třeba však zmínit, že jsme vyjížděli až po obědě a také jsme počítali s tím, že budeme i druhý den na oběd doma zpět, takže jsme si museli zajistit jídlo pouze na:

– odpolední svačinu
– večeři
– pozdní svačinu
– snídani
– dopolední svačinu

Jak vidíte, rozhodně nepatříme mezi ty, co jsou rádi o hladu :-) Co si tedy vzít sebou kromě spreje, rolničky a lana, kterým zbytek jídla musíte přes noc zavěsit na strom, abyste nepřilákali nezvané hosty k vám do stanu? Počítejme pro mou osobu – 5 litrů vody byl samozřejmě základ. A dále?:


1/4 První chod– odpolední svačina

1 banán, 1 jablko, datlová pasta 15-30 g (stačí rozmixovat datle 1 ku 1 s vodou, my například připravujeme do zásoby 250g datlí s 250g vody v mixéru), konopný protein s 1čajovou lžičkou ženšenového prášku

Nutriční hodnoty:
441,6 kcal
17,8g proteinu
91,4g sacharidů
4,9g tuku

Datle slouží jako skvělý a hlavně rychlí zdroj energie díky vysokému glykemickému indexu – cca 103 GI. Rozmixovanou pastu 15 – 30g si dávám vždy několik minut před tréninkem jako pre-workout a také těsně po tréninku jako součást post-workoutu k doplnění rychlých sacharidů. Dříve jsem místo datlí jedl banány jako pre a post-workout, ale postupem času jsem zjistil, že datle jsou daleko efektivnější i vzhledem k tomu, že je tělo dokáže extrémně rychle zpracovat.

Banán, který mimo vysokého GI obsahuje také protein, je výrazným zdrojem draslíku, který zajišťuje zdravé fungování a hlavně růst svalů a nervů. Draslík dopomáhá ke kvalitní přeměně cukrů na využitelnou energii. Draslík je obsažen také v jablku. Je důležitou složkou k budování svalové hmoty!

Poslední svačinovou ingrediencí byl rozmixovaný konopný protein (je považován jako nejlepší zdroj přírodního proteinu, který obsahuje všech 8 základních aminokyselin – kompletní protein) s 1 čajovou lžičkou ženšenového prášku. Co se sportu týče, tak ženšen snižuje hromadění kyseliny mléčné – laktátu, která v podstatě způsobuje únavu nejen při tvrdém tréninku, ale také v následujících dnech snižuje schopnost regenerovat. Jelikož ženšen podporuje regeneraci, tak jej doporučuji zařadit i jako doplněk po tréninku (já ho přidávám do post-workoutového proteinu).


2/4 Druhý chod – večeře

Green Pea Power – Hrášková Polévka (Syrová Hrášková Polévka Plná Energie), krekry, oříšková pasta s celerem (v foodprocesoru nebo podobném přístroji rozemelete 38g slunečnicových semínek, 30g vlašský ořechů, 34g mandlí, 26g červené papriky, 12g celeru, 10g cibule), čokoláda.

Nutriční hodnoty (bez čokolády):
980 kcal
31,5g proteinu
56,7g sacharidů
77g tuku

O hráškové polévce jsem se již zmiňoval v článku s recepty, které mají vysoký obsah proteinů a sacharidů Green Pae Power – Hrášková – Polévka. Kdo jednou zkusí pak už musí :-) Tuto polévku prostě miluji nejen kvůli její rychlé přípravě a chuti, ale také díky nutričním hodnotám. Spolu s oříškovou pastou se tak vytvořila plnohodnotná večeře po náročném dni, která dodá tělu vše, co potřebuje (viz. nutriční hodnoty výše). A čokoláda na závěr jako dezert? Harmonie v harmonii :-) (všechno sladké ale doporučuji konzumovat minimálně 1 hodinu po jídlu). Důvodem je fakt, že proteiny (oříšky) tráví delší dobu (2-3 hodiny) a pokud je bez delší přestávky zajíme cukry, které na druhou stranu patří k nejrychleji stravitelným surovinám, tak dojde doslova k trávicí zácpě. Cukry budou čekat na to, až se stráví proteiny, cukr začne v žaludku fermentovat, rozloží se na alkohol a oxid uhličitý. To může vést nadýmání a blokování vitamínu B. Jak správně kombinovat jídlo se můžete dočíst na www.puristat.com.

Takže, je libo dát si klasicky dezert po večeři ve vaší oblíbené restauraci? :-)
Čas na výlet


3/4 Třetí chod – snídaně

1lžíce chia semínek (rozemleté), 4 lžíce lněných semínek (rozemleté), 2 lžíce rozinek, 1 lžíce kakaa, 2 lžíce kustovnice činské, 2 lžíce sušeného kokosu, 100g borůvek, 2 velké lžíce datlové pasty, 1 čajová lžíce maca / ženšenového prášku. Všechny ingredience pak stačí zalít vodou.

Nutriční hodnoty:
653 kcal
16,3g proteinu
99,1g sacharidů
28,8g tuku

Tuto kombinaci snídám v podstatě každý den, takže to pro mě to nebylo nic nového. Jediný rozdíl byl v tom, že výše zmíněné ingredience přimíchávám do mého oblíbeného zeleného smoothu (kapusta, banán, jablko, celer). V případě, že jsem po ruce neměl žádný mixér, tak jsem si již rozemleté semínka spolu se zbytkem zalil pouze vodou. A efekt? Díky vlastnostem chia a lněných semínek, které dokáží vázat vodu, se mi vytvořila úžasná superfood kaše. Doslova magická kombinaci, která skvěle posloužila jako perfektní snídaně! Na vrcholu nás také čekalo překvapení ve formě plantáží borůvek a tak jsme si nečekaně obohatili snídani i čerstvými lesními borůvkami. Kdo chce přidat ještě další superfood, tak jednoznačně doporučuji přidat do snídaně prášek maca nebo ženšenu.

Když shrneme všechny uvedené suroviny, tak vám tato superfood a rychle stravitelná snídaně dodala (viz. výše uvedené nutriční hodnoty) obrovské množství omega 3 – 6 mastných kyselin, mnoho kalorií jako zdroj energie, proteiny včetně důležitých aminokyselin jako arginin, který je obsažen ve všech bobulích (borůvky, jahody, goji…), vitamíny, minerály a jako poslední antioxidanty, které jsme získali díky borůvkám ! A chuť? Famózní!


4/4 Čtvrtý chod – dopolední svačina

1 banán, 1 jablko, 2 granoly (pohankové sušenky), datlová pasta, 100g ostružin

Nutriční hodnoty:
555 kcal
10,8g proteinu
124,7g sacharidů
7,4g tuku

Kromě ovoce a datlové pasty jsme si v průběhu cesty z vrcholu na svačinu dopřáli každý 2 granoly, sušenky, které jako hlavní ingredienci obsahují pohanku (běžně se podobné sušenky dělají z ovesných vloček). Jelikož se snažím vyhýbat všem jídlům, které by mohly obsahovat lepek, tak křupavé granoly z pohanky jsou skvělou alternativou a navíc, chutnají úžasně a nutriční hodnoty jsou super! Sušenky vám dodají asi 233 kcal, 7g proteinu a 16g sacharidů. Spolu s ovocem a datlovou pastou vás tato kombinace musí doslova energeticky vystřelit z bot ! :-) Měli jsme také štěstí na pár keříků s ostružinami, takže jsme zásoby doplnili o další čerstvé a lahodné ovoce.

Vzhledem k tomu, že je důležité si vzít do zásoby i něco navíc, tak jsme měli po ruce ještě avokádo, 4 velké mrkve a malou nakrájenou dýni.


Čas na výlet
CELKOVĚ NUTRIČNÍ HODNOTY V DIVOČINĚ ZA 24 HODIN ! (s čokoládou)

2869 kcal
79,6g proteinu
390,3g sacharidů
135,2g tuku

A na závěr? Zážitek byl prostě grandiózní! A já doufám, že vás tento článek při nejmenším inspiroval v příští přípravě na váš příští výlet, nebo dokonce 24 hodinový Lions Peak 😉

Pokud si potřebujete zkontrolovat nutriřní hodnoty, tak doporučuji aplikaci Cron-o-metr, kterou s Andreou denně používáme.

Čaukooooooooo

Daniel

Comments

Komentáře

About Author

Rawman - Daniel
Rawman - Daniel