28: JSEM STÁLE ČLOVĚK? ANEB 30 DNÍ NA ŽIVÉ STRAVĚ – Shrnutí příjmu jídla !

30 DNÍ NA ŽIVÉ STRAVĚ30 DNÍ NA ŽIVÉ STRAVĚ. Proč jsem to dělal?
Stále častěji dostávám dotazy s tématikou mého jídelníčku a to konkrétně co všechno jím, jak vypadá můj denní příjem kalorií a zkrátka co vlastně znamená, když je někdo 100% na raw foood / syrové stravě. Abych usnadnil sobě i všem dotazujícím práci, rozhodl jsem se striktně monitorovat každý den příjem kalorií po dobu jednoho měsíce a podrobně zapsat vše co jsem do sebe za posledních 30 listopadových dní naházel. K tomu všemu mi dopomohla online aplikace na měření kalorií Cron-O-metr. Bylo mé měření přesné? Nebudu si nic nalhávat, protože samozřejmě během té doby byly i dny, kdy jsem se stravoval jinde než doma a tak nemohu tvrdit, že jsou ve výsledku zaznamenány všechy potraviny, ale i přes to s čistým svědomím mohu zaručit, že výsledek je s přesností nějakých 95%.
Tato aktivita pro mě nebyla ničím novým, protože mým cílem je nabrat svalovou hmotu a do konce roku se dostat minimálně na 65 kg s % tuku pod 12%. A tak je pro mě nezbytné, abych si měřil nutriční hodnoty na dení bázi. Jsem zastánce tvrzení, že pokud něco nemůžu měřit, tak to nemůžu ani řídit. To, že jdu dobrým směrem dokazuje fakt, že do dnešního dne jsou výsledky více než dobré viz. 21: RŮST SVALŮ A HMOTNOSTI NA RAW FOOD: 7 MĚSÍČNÍ PROGRES.

Ale zpátky k tématu. Název článku začíná otázkou”jsem stále člověk”?

Ovoce během 30 dní na syrové stravě
Když jsem si dnes ráno vše spočítal, tak první věc, která mě napadla, byl film – Planeta Opic :-) 31 735g banánů za 30 dní, to je více jak 1kg banánů za den (asi 8 středně velkých banánů)! Abych se přiznal, tak vím, že jsem milovník těchto žlutých plodů a měl jsem představu, že jich sním poměrně hodně, ale toto číslo mě zkrátka pobavilo. Jsem prostě opičák :-) Když už jsem začal u ovoce tak o druhé místo se pere jablko s 5170g (cca 38 ks) a avokádo s 5042g (cca 31 ks), pak můžu pokračovat s citrónem 2100g, rajčaty a sušenými datlemi. Detaily najdete níže. Banán používám do snídaně, ke svačině, před i po tréninku a také ho dávám do dezertů nebo proteinových nápojů. Banán je zkrátka superovoce s variabilním využitím. Jablko mám každý den ke snídani a avokádo je úžasné do salátů nebo různých omáček či smoothie, bez něj bych si již nedokázal svůj jídelníček představit. A vy? Podrobnější rozpis všech kategorií naleznete níže.

30 DNÍ NA ŽIVÉ STRAVĚ
30 DNÍ NA ŽIVÉ STRAVĚ
Zelenina během 30 dní na syrové stravě
U zeleniny to s přehledem vyhrává kadeřávek 6160g (asi 44 svazků), celer 3770g, mrkev 3050g a podobně. Kadeřávek ať je to curly nebo black je skvělý jak do ranního smoothie – viz. 18: PROTEINOVÉ RAW JÍDLO TÝDNE: FENOMENÁLNÍ SUPERFOOD SNÍDANĚ – MÍSA ZELENÉHO SMOOTHIE tak do nejrůznějších salátů. Důvodem proč ho tolik používám je ten, že patří mezi nejkvalitnější listovou zeleninu vůbec.

30 DNÍ NA ŽIVÉ STRAVĚ
Oříšky, semínka a pseudozrna během 30 dní na syrové stravě
Co se týče oříšků, semínek a pseudozrn (bezlepková zrna jednoduchá na trávení) tak nejvíce používám asi lněná semínka 1150g (pomletá) a to hlavně pro jejich obsah vitamínů, minerálů a Omega 3 nenasycených mastných kyselin. Lněná a chia semínka jsou taky úžasná na trávení. Protože už jsou rozložené na aminokyseliny tělo je nemusí dale rozkládat jako v případě jiných tuků. Fungují take podobně jako listová zelenina. Jako houba, která vám dokáže skvěle čistit zažívání. Druhé místo mají u mě vyklíčené mugo fazolky 1020g, které chutnají podobně jako hrášek a jsou skvělým zdrojem proteinů a sacharidů. Vyklíčené mungo fazolky jsou bohaté na enzimy a patří mezi komplexní zdroje amino kyselin, jednoduchých cukrů a mastných kyselin. Jen pro představu 1020g obsahuje 257g proteinů a 601g sacharidů. Stačí dát do salátu 50g a máte skvělou porci těchto makronutientů. Prostě super! Dále bych mohl pokračovat s mandlemi, pohankou (pseudozrno), slunečnicovými semínky a cizrnou (které jsem tento měsíc snědl málo, protože jsme ji nenakupovali). Jako poslední určitě uvedu Para / Brazilský ořech, kterého jsem snědl “pouze”350g. Vzhledem k tomu, že doporučená dávka je cca 1-2 oříšky denně, tak jsem jich snědl asi 50 za měcíc. Para ořechy jsou skělé jako zdroj selenu (1 ořech obsahuje denní dávku), což u mužů zvyšuje také po tenci. Ořechy se doporučují také proti vypadávání vlasů a v mém případně si ho vážím i pro jeho schopnost podporovat tvorbu testosteronu. A svaly milují testosteron!

30 DNÍ NA ŽIVÉ STRAVĚ
Superfood + ostatní během 30 dní na syrové stravě
Do ostatních jsem zařail různé superfood potraviny jako kořeny, řasy, drťě různých bobů a oleje. V této kategorii stojí za zmíňku určitě konopné a veganské proteiny, které konzumuji na dení bázi. Konopný protein je nejlépe stravitelný protein pro tělo, který se může kombinovat s různými tipy ovoce a nedojde k nežádoucím účinkům jako u běžných proteinových nápojů. Je to i z toho důvodu, že konopný protein není nijak zpracovaný, jedná se v podstatě o vylisovaná, vysušená a nadrcená konopná semena. Navíc se jedná o přírodní a kompletní aminokyselinu se skvělým obsahem BCAA ! Dále v mé kategorii superfood jsou nejvíce obsaženy nutriční kvasnice, které jsem zařadil do jídelníčku kvůli obsahu bílkovin, sacharidů, minerálů a vitamínů B. Navíc v kombinaci s různými ořechy, semínky, šťávami se dá vytvořit doslova sýrová omáčka, která je úžasná do salátů nebo oříškových karbanátků. Love it! V neposlední řadě uvedu ještě prášky kořenů ženšen a maca. Ženšen využívám znovu pro jeho schopnost podporovat tvorbu testosteronu, ale u sportovců hlavně pro to, že dokáže snižovat tvorbu laktátu – kyseliny mléčné, která v podstatě zvyšuje únavu a zhoršuje následnou regeneraci po tréninku. U macy mohu jen napsat, že patří mezi jednu potravinu, kterou schválila i NASA pro kosmonauty při misích do vesmíru :-) Navíc je nedílnou součástí jednoho z mích receptů na čokoládovou nugetu – 15: PROTEINOVÉ RAW JÍDLO TÝDNE: PROTEINOVÉ ŠÍLENSTVÍ ČOKOLÁDOVÉ NUGETY.

30 DNÍ NA ŽIVÉ STRAVĚ
Celkové nutriční hodnoty za 30 listopadových dní na syrové stravě můžete vidět níže.

30 DNÍ NA ŽIVÉ STRAVĚ
30 DNÍ NA ŽIVÉ STRAVĚ
Kalorie na den vychází cca na 3432 Kcal, (Je třeba však zdůraznit, že v případě těžkých tréninků se mé kalorie pohybují mezi 3500 – 4000 Kcal, proč právě tolik? Protože tento trénink to vyžaduje). Proteiny vychází na 116g, což tvoří asi 15% mého jídelníčku. S tímto číslem nejsem až tak úplně spokojen, takže se pokusím protein zvýšit na 20% a snížit sacharidy, které tvoří asi 66% (to budou ty banány :-)), asi právě proto se mé % tuku v těle pohybuje stále kolem 11-12 %. Věřím, že pokud omezím sacharidy a zvýším proteiny na 20%, tak % tuku klesne a na dojde i k zlepšení mého výkonu. Tuky 18%, spokojenost.

Závěr
Podle hodnot a množství jednotlivých potravin je názorně vidět, že můj jídelníček je bohatý na všechny živiny, které mají čistý a pozitivní vliv na správné fungování těla. Taky je zřejmé, že mám poměrně ustálený jídelníček, který nikterak nekolísá. Někomu se můj jídelníček bude zdát možná monotónní nebo málo bohatý například na jinou listovou zeleninu a ovoce, případně na spirulínu, nějaké ječmeny, chrolleru a podobně. Pravda je taková, že v říjnu jsem zase jedl trochu jinak a nyní v prosinci mám ve svém jídelníčku více spirulíny, jahod, borůvek, hlávkového salátu nebo řas než jsem měl v listopadu. Na druhou stranu si ale myslím, že nějakých 80% jsou mým základním kanemen a pouze 20 % jídelníčku se mění dle nálad nebo chutí. Ostatně v jednoduchosti je krása a mám rád, když je v životě nějaká rutina. Namísto vymýšlení nejrůznějších nových receptů a trávení času v obchodech při hledání jiných surovin tak mohu energii získanou z rutiny věnovat například cvičení, nebo blogu :-)

Comments

Komentáře

About Author

Rawman - Daniel
Rawman - Daniel