31: RŮST SVALŮ A HMOTNOSTI NA RAW FOOD: – DOSÁHL JSEM SVÉHO CÍLE V ROCE 2014 NEBO JSEM TO VZDAL?

Začal nový rok a je třeba si udělat malý flashback, co říkáte? Když jsem několik měsíců zpět začínal se syrovou stravou, nikdo v mém okolí nevěřil, že bych díky novému životnímu stylu mohl jednak vykonávat stejné aktivity, vypadat a cítit se skvěle, věnovat se sportu a co víc, nabrat na ztracené váze.

Má váha se v době kdy jsem přešel na syrovou stravu raw food pohybovala okolo 60 – 61kg. Už v té době jsem se cítil jedinečně a věděl jsem, že tento nový životní styl mě zcela pohltí. Ale abych byl úplně spokojený, potřeboval jsem nejen kvůli sobě, ale taky kvůli okolí (což jsem bral jako výzvu) nabrat trochu víc na váze. Mou filozofii je, že z mého pohledu, tedy pohledu muže raw food není pouze o hubnutí nebo přípravě dezertů. Kdo četl můj příběh (O mě – Rawman – Daniel) a sledoval mé progresy (12: RŮST SVALŮ A HMOTNOSTI NA RAW FOOD: 5 MĚSÍČNÍ PROGRES a 7 MĚSÍČNÍ PROGRES), tak ví, že jsem si pro rok 2014 stanovil cíl dosáhnout váhy 65kg a udržet % tuku pod 12%. Tedy nabrat na svalové hmote 4-5 kg. A výsledek? Dokázal jsem to!

Při posledním měření, které proběhlo 25.12.2014 jsem měl váhu143,6 lb = přesných 65,1 kg. Jediné s čím momentálně bojuji je % tuku v těle. 13.6%. Vzhledem k tomu, že jsem se měřil pouze Bioelektrickou analýzou (navíc po tréninku, což ovlivnilo negativně % tuku v těle) a nepoužil jsem kaliper, tak výsledek není úplně až tak přesný. I přes to je hodnota trochu jinde než bych si představoval a je třeba na tom dále zapracovat. Každopádně to mě neodradilo od toho, abych se poplácal po ramenou a pěkně se za tento výsledek pochválil. Krásná práce! :-)

Bioelektrická analýza

Vítěz nebo poražený ?
Tak a je čas se připravit na nový rok 2015 !

Vítěz nebo poražený ?
Ale nesmí se zahálet. Už jen pro to, že započal nový rok 2015 a s ním není nikdy na škodu, když si člověk stanoví i nějaké to předsevzetí. Tak proč si neposunout hranici na 70 kg v horizontu dalších 6 měsiců a snížit % tuku na požadovanou úroveň? Tak jdem na to?! :-) Ale proč bych to vlastně dělal, když jsem svůj úkol již splnil? No, je pravda, že během doby, kdy jsem trénoval, tak jsem se zaměřil na těžké tréninky a v podstatě jsem si zamiloval stále populárnější crossfit. Znovu mě začaly bavit těžké váhy, zvyšování hranice a tak jsem se rozhodl do crossfitu v novém roce daleko víc ponořit. A s vyššími váhamy by nebylo špatné, kdyby šla i svalová hmota nahoru. Kdo ví, možná by se dalo zúčasnit i nějaké soutěže…ale to už předbíhám. Takže vzhůru do toho!

KOMU NEBO ČEMU VDĚČÍM ZA MŮJ ÚSPĚCH V ROCE 2014?Protože…tento úspěch v roce 2014 nebyl jen tak, nestalo se to přes noc a jsem proto vděčný za všechno a všechny, kteří mě ovlivnili nebo mě podpořili, abych svého cíle dosáhnul. Jestli chcete vědět, jakou podporu mám na mysli a jaká byla má strategie tak čtěte dále.

1) OKOLÍ
Největší vliv na mě mělo asi nové prostředí, do kterého jsme se na začátku roku 2014 přemístili. Kanada a konkrétně Vancouver, kde být fit je snad národním sportem a kde veganství, případně raw food životní styl hraje úplně jinou roli, než v české republice. Je tam spousta lidí, co dosahují skvělých sportovních úspěchů na veganské, vegetariánské nebo raw food stravě. A to mě strašně inspirovalo. Co víc, lidi jsou dokonce hrdí na to být veganem a ostatní vás okolo podporují a podněcují k tomu, abyste v nekonvenčním životním stylu pokračovali. Chápou podstatu správného stravování, organic nebo bio produktů. Odprostit se tak od dřívějšího jídelníčku a živočišných produktů bylo o to snažší.

2) MÁ RAWOMANKA ANDREJKA
Díky ní jsem v sebe neztrácel víru a její vášeň pro raw food včetně zkušeností, které nebyla prací v rawfood restauraci Cafe By Tao, byly nedílnou součástí mé vytrvalosti. V podstatě sestavila 80 % našeho jídelníčku a porce, které jsem pravidelně dostával, mi pomohly udržet přednastaveného poměru kalorií, bílkovin, sacharidů a tuků. Zbývajících 20 % jsem si pak upravil sám dle specifických potřeb. Takže jídelníček byl bezpochyby na druhém místě. Mou měsíční konzumaci můžete nalézt zde – 28. Jsem stále člověk? Aneb 30 dní raw food.

K podpoře vašeho jídelníčku se můžete také inspirovat mými oblíbenými jídly níže:
– ČOKOLÁDOVÁ NUGETA
– MÍSA ZELENÉHO SMOOTHIE
– MASIVNÍ PROTEINOVÁ BROKOLICE
– GREEN PEA POWER – HRÁŠKOVÁ POLÉVKA
– DEJ SI MAK!

3) ODBORNÁ LITERATURA
Nespočet článku, blogů, podcastů, videí a mnoho knih, které se věnují raw food, veganství a sportu. Byl jsem doslova hladový po informacích a má cesta se skládala z pokusů a omylů. Měl jsem dokonce to štěstí se s některými lidmi přímo setkat nebo spojit prostřednictvím internetu – například s Peterem Ragnarem jsem si vyměnil hned několik zpráv, které mi moc pomohly. Na závěr knihy, které mě nejvíce ovlivnily co se raw food týče:

Bohužel kromě Tima Ferrise z nějakého důvodu nefungují české linky na níže uvedené knihy, takže prozatím bude odkaz na zahraniční.

Brendan Brazier – The Thrive Diet

Tim Ferris – Čtyřhodinové tělo

Norman Walker – Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy

Norman Walker – Omládněte

V. Bountenko – Zelená pro život

The Rawmnivore – An Introduction to Raw Food Eating

Peter Ragnar – How to Build Muscle on a Raw Food Diet

Vítěz nebo poražený ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4) TRÉNINKY A PROFESIONÁLNÍ ASISTENCE
Díky práci ve fitness centru, kontaktu s lidmi, kteří byli v úžasné kondici (dokonce u nás byl trenér, který vyhrál poslední 3 roky po sobě první cenu v bodybuildingu a reprezentoval Kanadu) jsem měl to štěstí mít nejlepší informace, profesionální konzultaci a podporu stále po ruce. Nedílnou součástí pak byly tréninky s Markem Urbanovským, který mě zasvětil do již zmíněného crossfitu. To pokládám za jednu z nejlepších zkušeností v roce 2014. Po jeho trénincích jsem mnohdy šel doslova po čtyřech domů, kde jsem zkonzumoval kvantum syrové stravy :-) No pain, no gain.

5) LÉČEBNÝ PROGRAM – odkaz ZDE
Konzultace a léčebný program v Naturopathic klinice Dr. Aarona Wonga, ND. S nárustem syrové stravy jsem měl stále větší a větší problémy s trávením (dle toho, co jsem se dočetl, to není až tak nic neobvyklého u raw food jedlíků, alespoň v počátcích) a vzhledem k tomu, že když sníte 5kg salátu a strávíte pouze 3kg, tak to potom moc velký smysl nemá, že? Takže bych se mohl ujíst a stejně bych nemusel přibírat potřebné kg. To nemluvím o zatížení organismu nebo ekonomické stránce jídleničku. Jelikož Andrea takové problémy vůbec neměla, bylo očividné, že něco je špatně u mě. Rozhodl jsem se proto navštívit kliniku Dr. Wonga, který byl jednak člověk s mnohaletou zkušeností v oboru, v oblasti raw food, ale je také vegan. Takže jsem nemusel ztrácet čas vysvětlováním, proč nejím živočišné produkty (kéž by víc takových klinik bylo i v české republice). Nicméně díky jeho prvního testu, který se nazývá acid stomach challenge (kontrola kyselosti žaludku) jsme zjistili, že můj žaludek je velice slabý a nedokáže syrovou stravu kvalitně trávit. Nastoupil jsem tedy na léčbu (podotýkám bez medikamentů), která se skládala z různých jídelních strategií, masáží a správné kombinace jídel. Vhledem k tomu, že jsem léčbu již úspěšně ukončil, tak tmám v plánu dát detaily dohromady a o zmíněný léčebný program se s vámi podělit.

Jak je z výše uvedených bodů zřejmé, zadarmo to opravdu nebylo :-) Když se na to tak podívám, tak zkušeností, kterých jsem nabyl jen samotným přechodem na syrovou stravu je nesčetně. Jsem přesvědčený o tom, že kdybych se na cestu syrové stravy nevydal, nikdy bych se toho tolik v roce 2014 o životosprávě, sportu a o mě samém nenaučil. Pro rok 2014 to bylo určitě jedno z nejlepších rozhodnutí v mém životě. Takže pro ty, co ještě váhají nebo právě začínají se syrovou stravu – jděte na to a vytrvejte!

V případě, že máte konkrétnější dotazy, tak se neváhejte obrátit na naši BEZPLATNOU službu RAW POHOTOVOST.
Rawman – Daniel

 

Comments

Komentáře

About Author

Rawman - Daniel
Rawman - Daniel