35: MÁTE KVALITNÍ ZAŽÍVÁNÍ? – LÉČEBNÝ PLÁN PRO RAW JEDLÍKY!

V článku 31: RŮST SVALŮ A HMOTNOSTI NA RAW FOOD: DOSÁHL JSEM SVÉHO CÍLE V ROCE 2014 NEBO JSEM TO VZDAL? jsem uvedl, že jednou z pomoci, díky které jsem dosáhl stanoveného cíle pro rok 2014 byly konzultace a léčebný program v Naturopathic klinice Dr. Aarona Wonga, ND. Co to má společného s tímto článkem? Mnoho.

V první řadě, pokud jsem chtěl nabírat svalovou hmotu, objem a zvednout váhu, tak bylo důležité, abych jedl hodně a kvalitně. Ale co když třeba 50% jídla, které sním špatně strávím? To bych se pak mohl ujíst a stejně bych k žádným výrazným výsledkům nedošel. Navíc raw food / živá strava je o kvalitním jídelníčku, tak jaký by to potom mělo smysl vůbec přecházet? S nekvalitním zažíváním jsou pak spojené i jiné příznaky a to může být špatná pleť, nadýmání a podobně. Co jsem se dočetl, tak zejména nadýmání je u začínajících raw food jedlíků poměrně běžné a to hlavně vzhledem k tomu, že tělo není zvyklé příjímat tak velké množství syrové stravy (po přechodu z vařené stravy). Pokud máte alespoň jeden výše uvedený příznak, je pravděpodobné, že by vaše tělo potřebovalo menší pomoc :-)

Já jsem při přechodu měl podobné problémy a shodou okolností jsem se ve stejné době zúčastnil přednášky Dr. Aarona Wonga, ND o zažívání a celkově zdravém životním stylu, která se konala v raw food restauraci Cafe By Tao (North Vancouver). Byl to jako blesk z čistého nebe, obdržel jsem pozvánku na konzultaci a tak jsem už nehodlal čekat a rozhodl jsem se navštívit zmíněného doktora. Dr. Aaron je nejen člověk s mnohaletou zkušeností v oboru, v oblasti raw food, ale je také vegan. Takže jsem nemusel ztrácet čas vysvětlováním, proč nejím živočišné produkty.

Na jeho žádost jsem mu vypracoval formulář o mém zdravotním stavu, prodělaných operacích / nemocech a také výpis jídelníčku včetně mých cílů (nabrat svalovou hmotu). Nejprve směřoval pozornost k informacím týkající se alergií, kterými jsem dříve dost trpěl, v druhé řadě jsme probraly mé zdravotní komplikace týkající se podezření na zánět střeva (rok 2010) a v poslední řadě jsme skončili u jídelníčku a očekávání.

Po pár minutách konzultace mě doslova zarazil otázkou, jestli jsem někdy v ČR prodělal acid stomach challenge (kontrola kyselosti žaludku). Jednoduše řečeno to znamená, jestli je můj žaludek slabý na trávení nebo ne. Odpověď byla jednoduchá. Nikdy jsem o tom neslyšel a taky nevím nic o tom, že by se doktoři o něčem takovém vůbec zmiňovali. Dle jeho názoru jsou mé současné příznaky, ale taky hlavně problémy z minulosti (alergie, zánět) spojené se stravou a trávením. Konkrétně mi vysvětlil, že alergie je v podstatě pouze citlivost těla na potraviny. Když má někdo žaludek silný, tak se dokáže poprat s pestrou řadou potravin (i méně kvalitních), s chemikáliemi, které můžou být v potravinách obsaženy a podobně. Slabý žaludek spolu s nekvalitním zažíváním by pak mohli mít určitě souvislost se zánětem a i s mými problémy při přechodu na živou stravu. Dr. Aaron mi sdělil, že můj jídelníček a celkově životní styl je v pořádku, takže příčina problémů musí být jinde.

LÉČEBNÝ PLÁN PRO RAW JEDLÍKY, KTERÝ VÁM POMŮŽE SE ZAŽÍVACÍMÍ POTÍŽEMI A PODPOŘÍ TRÁVICÍ SYSTÉM

1. Fáze (test kyselosti žaludku)
Nastoupil jsem tedy na léčbu, která se skládala z různých jídelních strategií, masáží a správné kombinace jídel. První jsme vyzkoušeli test kyselosti žaludku. Ten se skládá z toho, že budete během jídla polykat kapse s pepsinem (trávicí enzym), které u vás mají vyvolat něco jako “pálení žáhy”. První den si spolu s jídlem mám vzít jednu kapsli, a pokud nic neucítím, tak druhý den tabletky 2. To pokračuje tak dlouho, dokud si jich třeba nebudete muset vzít alespoň 10 naráz (jako v mém případě). Má rawomanka Andrea to zkusila taky a cítila pálení hned po první tabletce, takže to byl znovu důkaz, že problém je specifický u mě. Jelikož problém nebyl v jídelníčku, tak Dr. Aaron už neměl pochyb o tom, kde je příčina. Řekl mi, že bychom měli žaludku trochu pomoci, aby zase pracoval tak, jak by měl.

Podobné tabletky s názvem Betaine HCL 650 mg (90 tabletek) od společnosti BIOVEA se dají koupit například pro ČR – ZDE  a pro SK – ZDE.

2. Fáze (probiotika)
Dříve, než mi navrhnul různé strategie a způsob, jakým mohu oživit funkci žaludku a trávení, tak se mě zeptal, jestli se v rámci jídelníčku dostanu i k probiotickým kulturám. Vzhledem k tomu, že jsem zcela vypustil jogurty a jiné výrobky, ve kterých jsou probiotika obsažena, tak jsme zjitili, že to by taky mohl být jeden ze současných problémů. Dostal jsem proto vegetariánské kapsle s probiotickými kulturami na dobu 30 dní (viz. obrázek níže). A tohle mi hodně pomohlo. Od té doby jsou raw veganská probiotická jídla součástí našeho jídelníčku.

MÁTE KVALITNÍ ZAŽÍVÁNÍ?
3. Fáze (jídelní strategie a správna kombinace)
Po probiotikách mi Dr. Aaron jednoznačně doporučil, abych správně kombinoval jídla (před tím jsem si s tím nějak hlavu nedělal a klidně bych si dal banán s pomerančem, nebo meloun s jahodami). V tomto případě je tu stránka (Food Combination, česká verze – Kombinace potravin nebo obrázek jak kombinovat jídla níže). Další věc, kterou mi navrhnul bylo pít během dne hodně jablečného octe (nejlépe asi hodinu před jídlem). Vzhldem k tomu, že jsem jedl opravdu hodně, tak jsem jablečný ocet měl vždy po ruce. Další věc, kterou mi doporučil, bylo jíst pomalu (což v případě raw food není žádný problém, většinou mi zkonzumovat hlavní chod trvá minimálně 30 minut :-)), při jídle se soustředit hlavně na jídlo (nerozptylovat se čtením, posloucháním rádia…) a klasicky – vyvarovat se během dne stresu.

MÁTE KVALITNÍ ZAŽÍVÁNÍ?
V poslední řadě mi doporučil 1 čajovou lžičku švédských kapek cca 15 minut před jídlem. Pokud bych nechtěl kapkty, tak je mohu nahradit tím, že budu přes den žvýkat listy rukoly, pampelišky, šťovík, žlutý hořec, kořen lopuchu nebo zkrátka jakékoli listové zeleniny, která je hodně hořká a podpoří tak tvorbu trávicích enzymů.

Pokusit se identifikovat proteiny nebo sacharidy, které by mi mohly způsobovat nadýmání (soja, hrášek, faozle…)

Ráno si občas dát kaši z chia semínek, která připraví žaludek:

Kaše z Chia semínek:
– 4-5 lžic čerstvě pomletých chia semínek (pomleté jsou lepší kvůli absorbci všech strávení všech nutričních hodnot)
– 1 pohár neslazeného mandlového
– Namixovat chia semínka s manldovým mlékem a nechat odstát přes noc v lednici

Libovolné přísady jako například:
– skořice
– kakao
– berries – typu brusinky, kustovnice, borůvky, jahody a podobně…
– nakrájené ovoce
– konopná semínka
– drcené mandle
Všechny tyto doporučení mají docílit takového efektu, že tělo bude neustále stimulované k produkci enzymů, které jsou důležité pro kvalitní trávení. Tyto metody jsou ale pouze dočasné. Jakmile si tělo na tento proces zvykne, nic z toho už nebude třeba, nebo alespoň ne v takové míře. Já ale pití jablečného octe (apple cider) nevynechávám ani po dokončení procedury, protože mi to chutná a vím, že to je dobré i pro mé trávení.
SHRNUTÍ CELÉHO PROCESU:

 

  1. Test kyselosti žaludku (kapsle s pepsinem) – Betaine HCL 650 mg (90 tabletek) – http://www.cz-biovea.cz/cs/
  2. Kvalitní jídelníček (mít pestrý jídelníček, jehož nutriční hodnoty můžete kontrolovat pomocí Cron-o-metru
  3. Správná kombinace jídel nebo obrázek s kombinacemi)
  4. Identifikovat proteiny a sacharidy způsobující nadýmání
  5. Pít během dne jablečný ocet (Bio) s vodou (nejlépe hodinu před jídlem)
  6. Jíst jídlo pomalu (hlavní cca 30 minut) a nerozptylovat se čtením a jinými aktivitami
  7. Vyvarovat se stresu
  8. 1 čajová lžička švédských kapek cca 15 – 30 min. před jídlem. Pokud nechcete švédské kapky, tak Dr. Aaron doporučoval také během dne žvýkat listy rukoly, pampelišky, šťovík, žlutý hořec, kořen lopuchu nebo zkrátka jakékoli listové zeleniny, která je hodně hořká
  9. Občas si dát na snídaní kaši z chia semínek

Po několika měsících trpělivosti a “léčby”se mi trávení mnohonásobně zlepšilo a téměř všechny výše uvedené problémy zmizely. Navíc jsem se toho o zažívání a stravě jako takové strašně moc naučil.

V případě jakýchkoli dotazů je tu pro vás online / offline chat nebo RAW Pohotovost, prostřednictvím kterého vám rád zodpovím všechny dotazy :-)
Mějte se a pokud se vám článek líbil, tak nezapomeňte ho sdílet !
Rawman – Daniel

Comments

Komentáře

About Author

Rawman - Daniel
Rawman - Daniel