36: PROTEINOVÉ RAW JÍDLO TÝDNE: ZPROTEINUJ SE KVĚTÁKEM !

PROTEINOVÉ RAW JÍDLO! Vždycky jsem rád, když naleznu nějakou alternativu k salátům a salátovým mísám. V naší eKuchařce – Raw v kuchyni – kterou si můžete stáhnout na našich stránkách – jsme již uvedli jeden fantastický”indický” recept na květák, který ale na rozdíl od tohoto receptu byl zcela bez ořechů. Nebo je libo raw sekaná? :-) Jelikož se snažím vždy připravovat a kombinovat jídlo nejen proto, aby mi chutnalo, ale také aby mělo přínos pro mé tělo a bylo prospěšné v rámci tvorby a regenerace svalů, rozhodl jsem se s vámi podělit o tento vynikající recept, protože všechny výše uvedené kritéria splňuje. A mimochodem, je to opět rychlovka. Samotná příprava nezabere více než 10 minut i s úklidem, takže tady máme další PROTEINOVÉ RAW JÍDLO :-) !

BENEFITY NEJEN V RÁMCI SPORTU!
Květák je stručně řečeno skvělým zdrojem proteinů, sacharidů, minerálů a vitamínů. V jedné porci květáku (počitejme 350g je obsaženo necelých 100% denní dávky důležité aminokyseliny lysin! Spolu s ostatními ingrediencemi tak vašemu tělu dodá i více jak 100% od ostatních důležitých aminokyselin. Ve světě vitamínů vás nabije vitamínem C (větší množství než doporučená denní dávka), vitamínem B9 a H. Co se minerálů týče tak jednoznačně uvedu vysoký obsah draslíku, který stejně jako u banánů pomáhá při regeneraci buňek a svalových vláken. Jeho vysoký obsah horčíku vás zase ochrání před svalovou křečí, která se může po velice intenzivním tréninku dostavit. Co mě ale na něm nejvíce fascinuje, je obsah přirodního rostlinného lecitinu (který je na druhou stranu zase zdrojem cholinu). Lecitin a cholin je klíčovou složkou pro řízení paměti a svalové činnosti – ámen. V poslední řadě vědci zjistili, že lidé, kteří mívají na talíři alespoň jednou týdně květák, tím snižují až o 52 procent riziko vzniku nádorů. Já nevím jak vy, ale mě tohle přesvědčilo k tomu, abych měl květák o hmotnosti 350g alespoň 2x týdně.

Ale dost už bylo řečí. Jde se “nevařit”:-)

Ingredience (1 porce):
350g květáku
1-2 čerstvá rajčata (mohou být i sušená) a trochu červené papriky
Sůl pepř, citrónová šťáva, proleju teplou vodou

Omáčka:
75g kešů (namočené alespoň několik hodin)
1 lžíce daltové pasty
1 lžíce nutričních kvasnic
1 lžíce citrónová šťáva
1 lžíce jablečného octa
Sůl
Pepř
½ stroužku česneku (podle chuti)
100 – 150 ml vody

Příprava:
a)Rozmixujte všechno kromě květáku, rajčat, papriky ve vysokorychlostním mixéru, aby vznikl krém.
b)Nakrájejte květák na malé růžičky. Vzhledem k tomu, že květák stejně jako brokolice patří do skupiny těžko stravitelných zelenin, tak doporučuji propláchnout teplou vodou (ne vřelou, aby se nezničily vitamíny, minerály a enzymy), což pomůže k snadnějšímu trávení. Květák pak doporučuji jemně osolit, opepřit na hrubo namletým pepřem a pokapat citrńovou šťávou.
c) Přelijte květák hotovým krémem, ozdobte rajčaty a papritkou a vlítněte na to.

DOBROU CHUŤ & BUDUJTE SVALY NA SYROVÉ STRAVĚ!

Nutriční hodnoty:
680 kcal
27g proteinu
80g sacharidů
35g tuku

Comments

Komentáře

About Author

Rawman - Daniel
Rawman - Daniel