44: MACA MATCHA? ZELENÁ “KÁVA” CO TĚ VYSTŘELÍ Z BOT. – ALE POZOR NA BIOLOGICKÝ DEFICIT !

Máte rádi kávu, ale trápí vás, že není raw, róóó, nebo raf? :-) Já osobně jsem kávu vždy miloval, byl jsem schopný vypít tak 3-4 šálky denně, ale když jsem se začal intenzivně zajímat o syrovou stravu kávu jsem pomalinku přestával pít. V dnešní době si ji dopřeji opravdu jen zřídka a to tehdy, pokud například objevím zajímavou kavárnu, nebo dostanu v nabídce k ochutnání speciální kávu.

(To se mi nedávno poštěstilo například v super příjemné kavárně u Růženky v Bystřici pod Hostýnem). Teď zjišťuji, že stránky jsou nejspíš ve výstavbě. Nenechte se ale odradit. Podnik opravdu funguje :-) a můžete si tam objednat stejně jako my Bio kávu, která byla fantastická !).

Nicméně i přes to, že si kávu dám opravdu velmi zřídka, vždycky mi vadí, že hned po několika minutách mám naprosto dehydrovaný organismus a někdy i trochu nepříjemné zažívání. Z toho jsem byl často velmi zklamaný, že když si chci dát nějaký teplý a dobrý drink, který by mě navíc nakopnul pořádnou dávkou energií, je pouze jediná možnost a tou je káva. Ale to až do chvíle, než jsem ochutnal MacaMatcha !

CO TO JE VLASTNĚ Maca Matcha?
Říkám tomu Zelená “káva”a to hlavně díky tomu, že je to teplý nápoj, který vás doslova vyzuje z bot ! Během pár minut budete mít tolik energie, jako nikdy před tím. Pro ty, co znají zelený čaj Matcha, to asi nebude úplně žádná novinka, ale v kombinaci s peruánskou bylinou Maca si dopřejete opravdu nevšední zážitek. Tento drink vás nejen nedehydruje takovým způsobem jako káva, ale také vás nabije pořádnou dávkou energie, která nevydrží pouze pár minut jako u kávy, ale řekl bych, že vydrží i několik hodin. Když si dám MacaMatcha dopoledne před tréninkem, tak velice často dosahuji osobních rekordů. V poslední řadě bylina Maca stejně jako zelený čaj Matcha doslova překypuje benefity v rámci nutričních hodnot a výhod pro váš organismus !

Recept:
2-3 dcl mandlového / kokosového mléko slazené datlemi (lehce ohřát, nebo za studena)
1 kávová lžička čaje Matcha
1 kávová lžička peruánské byliny Maca

POZOR ale na biologický deficit:
Jednu dobu, jsem pil MacaMatcha každý den po dobu asi 14 dní. Za tu dobu jsem pomalinku zjišťoval, že mi jednak nápoj dodává stále méně a méně energie a take jsem si už nápoj tolik nevychutnával. V poslední řadě jsem pak ve dnech, kdy jsem si ráno MacaMatcha nedal, jsem měl dost velké bolesti hlavy a pocit strašné ospalosti. Ano, chápu, že když člověk pije stále vice kávy, tak mu jeden šálek stále dodává méně a méně energie. Ale proč tomu tak je? Jak jsem se později dočetl v knize Brendana Braziera – Vegan v Kondici, tomuto stavu se říká biologický deficit, což je stav únavy / vyčerpání, do kterého se tělo dostane, jakmile energie odezní. Často se tak stává právě po vypití kávy nebo po konzumaci rafinovaných cukrů.

EXISTUJÍ 2 TYPY ENERGIE
Brendan dále popisuje, že existují 2 typy energie. Energie získaná stimulací a energie získaná výživou. V podstatě za stimulant je považována právě například káva, nebo zpracované potraviny. Čím více je potravina zpracovaná, tím větší efekt to bude mít na váš nervový systém, ale menší efekt na vyživení organismu. V případě průmyslově nezpracovaného whole food (celého jídla, raw food) to je zase opak. Navíc zpracované potraviny a káva zvedá hladinu kortizolu v těle (stresový hormon). Ironicky právě mnoho tak zvaných energy drinků a potravin jsou z dlouhodobého hlediska ti největší zabijáci energie. Pokud jste například sportovci, tak není zlé si před důležitým výkonem, tréninkem, závodem (1x týdně – měsíčně) takový stimul dopřát, ale nemělo by to být pravidlo.

“NEVYZOUVEJTE SE Z BOT” TAK ČASTO :-)
O této problematice bych mohl napsat celý článek, což není účelem tohoto příspěvku. Nicméně chci jen poukázat na to, že čím více se budeme stimulovat zpracovanými potravinami, do kterých bych lehce zařadil i čaj Matcha, tím méně budeme mít energie v dlouhodobém horizontu (únava po ránu, únava po obědě a podobně…). A proto si co možná nejčastěji dopřejte kvalitní whole food (celé jídlo raw food), které je co nejméně zpracované (nejlépe nezpracované vůbec:-)), což vás z bot nevyzuje hned, ale bude vás vyzouvat nepřetržitě 18 hodin denně 7 dní v týdnu, tak jako mě a Andy. Takže pojďte se vyzout s Matchou, ale nepřehánějte to :-)

Comments

Komentáře

About Author

Rawman - Daniel
Rawman - Daniel