44: OSTRAVA: RAWBAR – KATŮV ŠLEH V RAW FOOD VERZI

Ve městě Ostrava můžete narazit na Rawbar. Jak již název napovídá, restaurace by měla mít něco společného se syrovou stravou. Velice ráda bych již v úvodu zmínila, že název může být v tomto případě matoucí. Po prolistování jídelního lístku, totiž zjistíte, že jsou tady jídla pro vegetariány, vegany, vitariány a i pro všežravce-masožravce, takže vlastně pro všechny. Na tom není nic špatného, ale pro mě osobně je to rozhodně salátový bar a ne raw bar! Protože jsem na syrové stravě, vyzkoušela jsem raw jídla, která v restauraci nabízejí. V jídelním lístku je uvedených šest jídel pro vitariány, raw dezert a raw dort podle denní nabídky.

Vyzkoušela jsem tři hlavní jídla: RAW GULÁŠ BEZ VAŘENÍ, RAW TATARÁK SE ZELENINOVOU OBLOHOU A RAW HOUBOVOU POCHOUTKU. Všechna jídla bych označila jako “Katův šleh v raw food verzi“. Jídla byla s prominutím odfláknutá. Od raw guláše bych očekávala větší parádu než jen trochu rajčatové omáčky a cuketové špagety. Když mi talíř s jídlem přinesli na stůl, pomyslela jsem si, že mi spletli objednávku, protože to, co mi přinesli, byli cuketové špagety s rajčatovou omáčkou. Bohužel jídlo jako guláš nevypadalo a rozhodně to tak ani nechutnalo. Raw tatarák se zeleninovou oblohou byla pravděpodobně stejná rajčatová omáčka jako u guláše akorát s kouskem avokáda. Zeleninovou oblohu tvořil míchaný salát z okurky, rajčete a z toho nejnudnějšího ledového salátu, který existuje. Houbová pochoutka se skládala ze stejné nudné kombinace zeleniny s oříškovo-houbovou omáčkou. Žádná velká gastronomie to nebyla! Ingredience byli podprůměrné, chuťově bylo vše nevýrazné a jídlo postrádalo jakoukoliv formu kreativity. Příčinu nevýrazné chuti zeleniny vidím v tom, že v tomto podniku neřeší bio kvalitní potraviny a tím jsem si naprosto jistá!

Nejblíže k vám je Raw houbová pochoutka, vpravo je Raw guláš bez vaření a nejvíce vzadu je Raw tatarák.

Nejblíže k vám je Raw houbová pochoutka, vpravo je Raw guláš bez vaření a nejvíce vzadu je Raw tatarák.

Houbová pochoutka s míchanou zeleninou.

Houbová pochoutka s míchanou zeleninou.

Raw tatarák s míchanou zeleninou.

Raw tatarák s míchanou zeleninou.

Pokud chcete vidět, jak se dá krásně připravit raw food a jak by podle mého názoru mělo vypadat, podívejte se na příspěvek z jedné raw food restaurace z Bali, kterou jsem navštívila (článek 37. UBUD: SEEDS OF LIFE! SEDMÉ NEBO NEBE). Také v České republice to umíme a máme se čím pochlubit.  Ukázkový příklad je raw food restaurace v Praze –  MyRaw Café, článek 42: PRAHA: RANNÍ SNÍDANĚ V MyRaw café: MÍCHANÁ VAJÍČKA SAMOZŘEJMĚ BEZ VAJÍČEK.

Musím se přiznat, že v Raw baru v Ostravě jsme se za jídlo téměř styděla před Danielovou kamarádkou, kterou jsme pozvali na večeři. Před večeří jsme si povídali, jak je syrová strava pestrá, zajímavá a jak jsou jídla rozmanitá, chuťově výrazná. Vychvalovali jsme raw food až do nebe, ale pak přišla studená sprcha. Myslím si, že jsme kamarádku vůbec nepřesvědčili o tom, jak může být syrová strava úžasná. Ne že bychom ji chtěli transformovat na syrovou stravu. To rozhodně nebylo naším cílem. Chtěli jsme ji vysvětlit, proč nám syrová strava tolik chutná a jak se po ní cítíme. Také jsme chtěli, aby pro ni byla večeře gastronomickým zážitkem. Místo toho byla večeře velice fádní záležitostí. Z mého pohledu, kdybych nikdy raw food neochutnala a někdo by mi dal jídlo, které jsme dostali v Rawbaru, tak by to bylo poprvé a naposledy, co bych syrovou stravu zkusila. Což si myslím, že se klidně někomu může stát a byla by to škoda.

„Milý týme Raw baru, jsem velice ráda, že v Ostravě vznikl podnik s myšlenkou připravovat živou stravu. Věřím, že smysl vaší restaurace je správný a směřuje dobrým směrem, ovšem potřebovalo by to okamžité zlepšení. Po mé poslední návštěvě se nemám důvod vracet. Chci upozornit, že ve vašem podniku jsou obrovské možnosti pro poskytování lepšího, kvalitnějšího jídla a také služeb. Věřím, že existuje spoustu možností, jak můžete zpestřit a vylepšit raw food jídla, která nabízíte. Nebylo by od věci se také zaměřit na kvalitu potravin. Většina lidí, kteří preferují rostlinnou stravu, se zajímá o její kvalitu a je to nesmírně důležité pro vás a pro vaše zákazníky. „

Nakonec bych chtěla poznamenat, že Rawbar v Ostravě navštěvuje známá česká vitariánka Anna Hýžová, která tam vede kurz a povídání o přípravě syrové stravy. Paní Anna Hýžová vydala několik knížek o syrové stravě společně s recepty. Například kniha Škola živé stravy, o které se zmiňuji v několika článcích. Proč se od ní neinspirovat? Sama jsem kurz navštívila a v příštím článku napíšu, co jsme si z kurzu zajímavého odnesla.

Datum návštěvy: 22. 4. 2015
Adresa: Tyršova 19, Ostrava
Internetové stránky: http://www.rawbar.cz/
Mé doporučení: z raw food raději nic

Ceny se mohou v průběhu měnit. Taktéž obsah jídelního lístku. Na těchto stránkách nedochází k aktualizaci od data poslední návštěvy. Před svou návštěvou si prosím zkontrolujte informace na internetových stránkách restaurace zde.

Comments

Komentáře

About Author

Rawoman - Andrea
Rawoman - Andrea