46: BUDOVAT SVALOVOU HMOTU NA RAW FOOD JE UTOPIE – ŘÍKÁ 15 LETÝ SYN

Nedávno jsem dostal zprávu do naší raw food poradny od jedné čtenářky blogu, že její 15 letý syn, který se věnuje amatérské kulturistice, označil její doporučení, aby zařadil v rámci cvičení do svého jídelníčku vyšší procento rostlinné stravy a raw food za utopii. Utopii vidí v tom, že se na rostlinné stravě údajně nedá zvýšit objem a nabrat kvalitní svalová hmota. Paní se mě ptala, co bych jí / mu doporučil? A vůbec, opravdu je to utopie?

Docela mě toto tvrzení překvapilo a to nejen z toho důvodu, že jsem si na vlastní kůži vyzkoušel, že svaly budovat na rostlinné stravě opravdu lze, ale hlavně kvůli asi mé nereálné představě o tom, že mladší generace už se na takové věci dívají trochu jinak. Asi jsem se spletl.

Není to poprvé, co jsem musel demonstrovat, jak lidé co se živý výhradně rostlinnou stravou ať už mluvíme o vegetariánech, veganech nebo raw food jedlících v podstatě “dobývají” svět sportu a proto bych tento článek chtěl věnovat všem, co mají stejný názor jako zmíněný 15 lety synek.

Když jsem uvažoval nad tím, jak bych měl začít s mou odpovědí, tak jsem se ptal sám sebe, proč vůbec klučina mluví o utopii a z čeho vůbec vychází? Napadlo mě několik věcí:

 • záleží na tom, s kým se syn stýká
 • jeho vzorem asi nebude žádný vegan :-)
 • jak se o kulturistice a cvičení jako takovém vzdělává
 • jakou odbornou literaturu v rámci cvičení čte, protože věřím, že v mnoha časopisech o bodybuildingu a cvičení se propagují hlavně průmyslově zpracované výrobky a na čistě přírodní stravu se úplně až tak velký zřetel nebere

S KÝM SE STÝKÁ

Tím mám na mysli nejen to, jací lidé jsou v jeho okolí ale, hlavně s kým se stýká v rámci cvičení. Co jsem si všiml, tak ve sportovních centrech velmi zřídka člověk potká někoho, kdo je velice dobře vysportovaný, trénuje a stravuje se hlavně produkty na rostlinné bázi. Někdo kdo by mohl být určitým vzorem pro začínající sportovce. Navštěvuji několik míst a například v jednom, kde dělám crossfit, tak je pouze 1 člověk :-) Ve fitness centrech bych asi taky vegany napočítal na prstech jedné ruky.

,,Říkám si, že prostě musí přijít mladší generace, která by v tomto směru udělala menší revoluci, ale vidím, že na novou / mladší generaci se úplně až tak člověk spoléhat nemůže :-),,

Nedávno jsem se vrátil z Kanady, kde jsem běžně ve fitness potkával vysportované lidi, kteří v průběhu cvičení drželi láhve plné ovocno – zeleninových smoothie a tričko společnosti VEGA nosil asi každý 3-4 člen fitness centra (VEGA je společnost, která se zaměřuje na produkci sportovní výživy na rostlinné bázi). I lidé co jedli převážně živočišné výrobky si jako proteinový nápoj volili například VEGU. V jiných střediscích zase bylo zcela běžné, že místo klasického baru, který je vystavený samým EXTRA MASSIVE MASS PROTEIN HARDCORE SUPER ULTRA MADNESS SHAKE (hovězí, syrovátkové, mléčné, vaječné proteinové nápoje) byly smoothie bary, kde si člověk mohl dát čerstvý fresh drink, juice nebo kvalitní proteinový smoothie. Protein byl samozřejmě rostlinného původu – konopný, hrachový, dýňový a podobněAsi tato zkušenost ve mně zanechala onu mylnou představu o mladší generaci :-)

To, že se člověk osobně nestýká nebo nepotká nikoho, kdo by mohl být pro něj vzorem v rámci rostlinné stravy v dnešním ONLINE světě, nemusí být až tak velký problém a tak bych vám pro inspiraci představil zlomek atletů a vrcholových sportovců, kteří se stravují hlavně produkty na rostlinné bázi. Takže jde se bojovat s utopií, protože stačí si vygooglovat fotografie níže uvedených jmen a utopie je pryč :-)

VZORY PRO BODYBUILDING

SEZNAMTE SE S:

 1. Tobias Klingel
 2. Massimo Brunaccioni
 3. Derek Tresize
 4. Ed Bauer
 5. Peter Ragnar
 6. Torre Washington
 7. Frank Medrano
 8. Robert Cheeke

vegan and raw food body builders

Fascinující příběh 78 letého vegana bodybuildera – Jim Morris: Lifelong Fitness – krátkometrážní film / projekt

VZORY PRO ENDURANCE / VYTRVALOSTNÍ ATLETY

Z ultramaratonistů a běžců pak mohu zmínit světové špičky jako Rich Roll, Brendan Brazier, Scott Jurek atd…tito lidé sice nebudou moc velkým vzorem pro ty, kdo chtějí narůst na objemu :-) ale to je díky jejich profesi, oni zkrátka potřebují jiné proporce na to, aby běhali např. 150 km. Nicméně právě tito 3 páni patří k světové špičce ultramaratonů a konkrétně Scott Jurek je nejlepší na světě a jako jediný na světě vyhrál skoro všechny tituly v rámci ultramaratonu drží rekord i v závodech typu BADWATER run – nejextremnější závod na světě, který se běží přes Death Valley (údolí smrti při více jak 40 stupňových vedrech). Není nic nového, že lidé na takovém závodě často zkolabují a hrozí jim i smrt, fakt šílené…Brendan Brazier je jeden z mích vzorů co se týče názorů a stravy. Navíc je to také kanadský professional Ironman triatlonista, dvounásobný šampion Canadian 50km ultramaratonu a zakladatel velice úspěšné společnosti VEGA. I jejich knihy jsou fantastické a zdroj obrovských informací v rámci rostlinné stravy a sportu.

ENDURANCE VEGAN ATHLETS

3 FANTASTICKÉ KNIHY OD VÝŠE UVEDENÝCH SVĚTOVÝCH ŠPIČEK VÁM PŘIBLÍŽÍ ALESPOŇ NA CHVÍLI JEJICH ŽVOTY.

Brendon Brazier – Vegan v Kondici

Rich Roll – Hledání Ultra

Scott Jurek – Jez a Běhej

VZORY PRO MATRIAL ARTS / BOJOVÉ SPORTY

Jako další kategorii mohu uvést – bojové sporty jako je box, kickbox, thaibox, MMA a podobně. I v této oblasti např. vegani patří mezi TOP. O úspěších jednotlivých sportovců a nejen v zahraničí ale i v ČR píše pravidelně magazín Vegan Fighter. Z českých řad mohu v rychlosti uvést např. Sandru Maškovou, která se výhradně stravuje rostlinnými produkty, je mistryně Evropy a vícenásobná mistryně České republiky v kickboxu. O Sandře jsem již nedávno psal v rámci projektu – Lovci vs Sběrači – profesionální výzkum a výsledek krevních testů po 12 měsících na raw food.

Vegan Fighter magazin nás také naposledy informoval o tom, že nejen v bojových sportech sbírají tituly a výhry veganští sportovci a sportovkyně, ale že se v minulých dnech velký úspěch podařil na světovém šampionátu v krasobruslení v Číně kanaďance Meagan Duhamel, která se se svým partnerem Ericem Radfordem stala světovou šampionkou v jízdě dvojic. Meagan je vegankou sedm let a toto říká ke svému rozhodnutí stravovat se zdravě a ohleduplně ke zvířatům:”Spousta lidí tvrdí, že vegané nemohou být, že by to nezvládli, i když se jim tento životní styl líbí. Mohu ze své zkušenosti aktivního sportovce říct, že to vůbec není těžké, naopak je to skvělá volba, kterou můžeme udělat. V silách každého je, aby se touto cestou vydal, když bude chtít – pro mě to bylo jedno z nejlepších životních rozhodnutí a obrovská část mých sportovních úspěchů.”

VZORY PRO KOLEKTIVNÍ SPORTY – AMERICKÝ FOTBAL

Nedávno jsem se také dočetl, že dokonce i u vrcholových sportovců z řad hráčů NHL, amerického fotbalu a podobně často naleznete v skříňkách v šatně už i ovocné a zeleninové smoothie nebo proteinové drinky! A právě tito hráči jako například David Carter 136 kg ! Patří mezi nejtěžší hráče amerického fotbalu – the300poundvegan, Arain Foster, Tony Fiammetta, Tony Gonzalez (112 kg) Ricky Williams se stávají vzory pro mladší generace.

Abych uzavřel toto téma o důkazech, že to utopie není, tak bych jen na závěr rád uvedl, že se 15 letémů synkovi vlastně ani moc nedivím, jaký názor si udělal. I já jsem si ještě více než rok zpět myslel, že to je taky nemožné a o lidech na rostlinné stravě jsem měl dost odlišný názor, než mám dnes :-) Navíc mám takový dojem, že rostlinná strava je v ČR stále brána spíš jako něco divného a většina lidí to propaguje způsobem – tělo ti samo řekne, jak máš jíst, příroda se o to postará, no a pak to ve finále vypadá tak, že si člověk dává na oběd 3 mrkve, 2 jablíčka a fyzicky vypadá, že by ho přelomil vítr. Toto určitě není cesta, kterou propaguji a myslím si, že takový jedinec bude těžko vzorem jak pro 15 leté kluky, tak určitě ne pro mě.

CO BYCH JÍ / MU TEDY DOPORUČIL?

 • Vzdělávej se v oblasti raw food a rostlinné stravy a najdi si své sportovní vzory
 • Nemusíš být 100% vegan nebo raw food jedlík, ale ta rostlinná složka a průmyslově nezpracovaná strava by měla určitě několikanásobně převyšovat. Jez proto tzv. whole food (celé jídlo, které není průmyslově zpracované)
 • Jez dostatečné množství semínek a ořechů, které ti dodají vysoký obsah proteinů, sacharidů, vitamínů a minerálů. V případě chia nebo lněného semínka tak do sebe dostáváš i vysoké % omega 3 mastných kyselin
 • Snaž se do jídelníčku zařadit co nejvíce zeleniny (zejména listové kvůli obsahu chlorofylu, čím zelenější, tím lepší)
 • Jez dostatečné množství ovoce, nejlépe dopoledne a používej přírodní cukr jako tvé palivo
 • Neboj se zdravých tuků ve formě avokáda, kokosového oleje, lněných semínek…(tyto 3 potraviny jím na denní bázi)
 • Preferuj rostlinný protein před živočišným (např. konopný, hrachový, dýňový, slunečnicový…)
 • Pij ovocno-zeleninové smoothie drinky každý den
 • Zařaď alespoň jednou denně do svého jídelníčku 0,5l ovocné/zeleninové šťávy

Pokud vás zajímá co jít před během a po tréninku doporučuji článek Co jíst před, během a po tréninku na raw food.

Díky těmto zásadám bude tvé tělo zdravé, silné a plné energie. Bude dostatečně regenerovat a s tvorbou nebo udržení svalové hmoty nebudeš mít žádný problém. Tvé tělo bude vitální a bude předcházet drobným i civilizačním onemocněním.

Co se týká samotného budování svalové hmoty a objemu, tak už je to pak v podstatě otázkou příjmu kalorií a správného tréninku. Snaž se tedy jíst opravdu hodně a přijímej mnoho kalorií každý den a ještě více v dnech, kdy máš zařazen těžký trénink. Např. Korte trénink o kterém jsem psal v předchozím článku nebo jiný těžký trénink je ideální pro rychlé nabrání většího objemu v krátkém čase, nicméně max. po dobu 2 měsíců.

Tak jak je to s tou utopií teda? :-)

Comments

Komentáře

About Author

Rawman - Daniel
Rawman - Daniel