Rawman – Daniel

poznej Daniel

Picture

Ahoj, jmenuji se Daniel, je mi 29 let a mou vášní je sport, zdravý životní styl, osobní rozvoj a zdolávat životní výzvy. A právě výzvy souvisí s tím, proč jsem svůj jídelníček změnil a začal se syrovou stravou. Po vystudování univerzity jsem také pracoval v mezinárodních firmách, kde mi následně byla nabídnuta účast v mezinárodním talentovém programu pro exekutivní pozice v zahraničí. I přesto, že místo bylo více než lukrativní a ambiciózní, rozhodl jsem se po několika měsících odejít a vydat vlastním směrem. Chuť cestovat a žít v zahraničí mě ale neopustila a tak jsme spolu s Andreou odcestovali do země javorového listu – Kanady. Konkrétně jsme si vybrali město Vancouver, což by mělo být podle indexu kvality života dle serveru MERCER  jedno z nejlepších měst na světě. (Určitě mi dáte za pravdu, že tento index nám při výběru cílové destinace velice pomohl :-), ale o tom až později).

 

Jak jsem se dostal k fitness & negativní dopady běžné stravy

Picture

Vyrostl jsem v Holešově, což je malé městečko na pomezí Valašska a Hanácka v České Republice. Asi v 15 letech jsem poprvé okusil jednu z životních výzev a tou bylo opustit rodné město kvůli studiu gastronomie v Opavě. Následně to vyústilo v jedno z nejlepších rozhodnutí, protože jsem si Opavu a celé Slezsko zcela zamiloval. V průběhu studia na střední škole jsem se začal zabývat okrajově také o fitness a zdravý životní styl. Velice rychle se však ukázalo, že nabírání svalové hmoty a celkově váhy byl a stále je pro mě velký problém. Dle fitness tabulek jsem spadl do takzvané kategorie – ektomorf, což znamená, že mám velice rychlý metabolismus a se svalovou hmotou velice těžko přibírám tuky.

Picture

Následných asi 10 let (do 26) jsem se snažil jíst “zdravě” a hlavně co to jen šlo. Spolu s cvičením jsem se dostal na váhu asi 72 kg. Bohužel jsem si v té době nedělal analýzu složení těla, takže lze jen těžko říct kolik z 72 kg tvořil tuk a sval. Nicméně vzhledem k tomu, že jsem neměl six pack, tak bylo % tuku asi víc než by mělo být, že? :-) Má dieta ale měla své stinné stránky a těmi byly alergie (trpěl jsem alergiemi od dětství a navíc mi doktoři sdělili, že budu muset brát prášky do konce života). Trpěl jsem také nepravidelnými zažívacími problémy (kdo někdy zařadil do svého jídelníčku syrovátkový protein tak ví, o čem mluvím). Zažívací potíže nakonec vyústily v podezření na zánět střeva. Dostal jsem další prášky s doporučením – užívat po zbytek života. Šance na uzdravení, alespoň z pohledu lékařů – 0 %. Bral jsem to jako součást života, což se ale naštěstí později ukázalo jako zcela zbytečné.

 

Bod zlomu – Nechť je jídlo tvým lékem

Picture

Zlom nastal v době, když jsem díky svým nejbližším objevil a následně přešel na Paleo Dietu (a musím říct, že jsem měl hodně velký problém odebrat ze svého jídelníčku těstoviny, pečivo a ostatní potraviny, které do Palea nespadají). V podstatě jsem ale hlavně ze své diety vynechal lepek. Překvapivě se můj zdravotní stav velice rychle začal zlepšovat. Jsem zcela přesvědčený, že právě omezení lepku mělo za následek, že alergie a zažívací problémy téměř zmizely. Cítil jsem se fantasticky. Paleo strava obohacovala můj jídelníček asi 1 rok. Během té doby jsem si však opravdu uvědomil, jak významnou roly hraje v životě kvalitní jídlo a strava.

 

Syrová strava a jak to všechno začalo?

 

Jelikož život jde dál a je plný překvapení, tak ve stejné době, kdy jsem se vzdal mezinárodního programu se shodou okolností má přítelkyně Andrea vrátila z Irska a začala experimentovat se syrovou stravou. První kroky vedly přes nepečené dezerty a netepelně upravené saláty ve formě příloh. Nejprve přidávala syrovou zeleninu ke všem masovým pokrmům a postupem času začala na syrové stravě stavět celý jídelníček. Byl jsem až překvapený, jaké výsledky to přinášelo. Jídlo se daleko lépe trávilo, už jsem nepociťoval únavu po obědě a v podstatě jsem po jídle byl připravený jít klidně běhat (což jsem několikrát vyzkoušel :-)). Měl jsem daleko více energie než kdykoli před tím – a to jsme byli teprve na začátku! Dalším pozitivem byly mé zdravotní problémy, které se s příchodem syrové stravy (zejména zažívací potíže) ještě více zlepšily. Již jsem nepotřeboval prášky na alergii a na střevní problémy! Když později proběhla pravidelná kontrola zánětu u lékaře, tak mi bylo řečeno, že všechny příznaky vymizely a patřím asi k 1% šťastné / zázračné populace, které se něco takového podařilo. A já tomu říkám blbost, nejsem přece nijak výjimečný, jen jsem začal jinak jíst! Když jsem lékařům jednoduše vysvětlil, jak se mi to povedlo, tak je to vůbec nezajímalo. 

Negativní dopad syrové stravy

Změna stravovacího návyku bohužel přinesla i určitá negativa. Po přechodu na Paleo dietu a spolu s kombinací syrové stravy  včetně aktivnějšího životního stylu (kruhové tréninky, běhání) má váha, klesla z 72 kg na cca 65 kg (je třeba však dodat, že jsem také radikálně omezil tréninky s velkou váhou a nikdy dříve jsem si nedělal analýzu složení těla, takže nevím kolik z 72 kg tvořil tuk a sval). Nicméně, cítím se skvěle, nemám zdravotní problémy, tak co dělám špatně? Nechci skončit jako nějaký skeleton warrior, nebo je to snad daň za syrovou stravu či zdravý životní styl? Musím snad do svého jídelníčku vrátit lepek a ostatní jedy, abych zase nabral? V žádném případě. Musím existovat nějaké řešení a odpovědi na tyto otázky. Musím zjistit proč někteří lidé či sportovci na syrové nebo vegetariánské stravě vypadají pohuble a jiní mají úžasnou postavu? Co mám udělat proto, abych přibral, udržel si sportovní výsledky, případně co dělají kulturisti?

Založme blog! 

Začal jsem tedy sbírat informace a zjistil jsem, že o syrové stravě, celkově o raw food dietě v kombinaci nabírání svalové hmoty (případně jak zvýšit objem) je toho ve světě internetu až překvapivě málo. Samé recepty a informace o tom, jak zhubnout. Ale raw food přece není jen o tom, jak si udělat nepečený cheescake, připravit smoothie nebo zhubnout! Hledal jsem něco jiného – jak trénovat, jak nabrat svalovou hmotu nebo zlepšit sportovní kondici. Navíc, mé okolí je přesvědčeno, že nabrat objem a být ve skvělé fyzické kondici pomocí syrové stravy je nemožné. Nemožné? To tvrzení prověřím! Rozhodl jsem se sbírat informace ze všech různých zdrojů (internet, knihy, rozhovory) a spolu s Andreou založit blog, abychom mohli sdílet každý svou vášeň, kterou v raw stravě vidíme. Vytvořily jsme tedy blog o syrové stravě veden z pohledu muže a ženy…

První výsledky

Jsou to již čtyři měsíce, co jsme v Kanadě a stravujeme se bezmasou syrovou stravou. Vím, že to je velice krátká doba činit nějaká prohlášení, ale začínám pociťovat první výraznější výsledky, které jsou zaměřené na nabírání svalové hmoty, přibírání objemu a zlepšení celkové fyzické kondice. I díky tomu, že také pracuji ve fitness centru tak jsem obklopen lidmi, kteří se zajímají o zdravý životní styl, a navíc mám podporu od osobních trenérů, kteří mi dávají pekelně zabrat (díky Marku), brzo očekávám další pokroky, které samozřejmě zveřejním. A právě o tom bude mužská část (Rawman) blogu RawmanRawoman.com. Budu sdílet informace a snažit se pomoci všem jak zlepšit zdraví, kondici, přibírat svalovou hmotu a objem prostřednictvím syrové stravy, kterou beru jako další životní výzvu.

 

Picture