45: VÝSLEDEK KREVNÍCH TESTŮ PO 12 MĚSÍCÍCH NA RAW FOOD: SUBJEKT ANDREA A DANIEL

PROFESIONÁLNÍ VÝZKUM

SUBJEKTI, tak jsme byli nazváni v nedávném výzkumu v rámci diplomové práce, kterého jsme se zúčastnili pod vedením studentky Sandry Maškové. A kdo že je Sandra Mašková? Sandra je velice cílevědomá a úspěšná studentka VŠTVS Palestra (tělesná výchova a sport), ale hlavně mistryně Evropy a vícenásobná mistryně České republiky v kickboxu. Masakr?! A co víc? Jako by toho nebylo málo, tak se Sandra primárně stravuje syrovou stravou na rostlinné bázi. VAMOS! Ti, kteří by chtěli vidět Sandru v akci, tak doporučuji shlédnout video s odkazem níže, kde uvidíte fantastický zápas. Jak sám komentátor zmiňuje – Sandra je doslova buldozer v ringu, takže video stojí za to :-)

sandra, raw food
Sandra

 

Odkaz na její FB stránku naleznete ZDE

Práce byla nazvána Lovci vs Sběrači a jejím cílem bylo analyzovat dle krevních testů, jak jsou na tom lidé, kteří preferují konvenční typ stravování před paleo stravu nebo syrovou stravu neboli raw food. Zhodnocovali se také rozdíly ať už pozitivní či negativní. Jsem přesvědčený, že už jen díky výše uvedeným informacím, Sandrině zápalu a osobním zájmu o sport v kombinaci se syrovou stravou bude práce na profesionální úrovni. A na vyhodnocení celého projektu jsem více než zvědavý. Vzhledem k tomu, že jsme si s přítelkyní Andreou chtěli často diskutované krevní testy po příjezdu z Kanady (asi 3 měsíce zpět) stejně nechat udělat, tak nám tento projekt docela přišel vhod. Rozhodli jsme se proto výzkumu zúčastnit, čímž podpoříme nejen dobrou věc, ale také zjistíme, jak na tom po 12 měsících vlastně jsme.

Andrea komentuje: Během roku, kdy jsme jedla převážně syrovou stravu rostlinného původu, jsem se cítila skvěle. Nezaznamenala jsem žádné zdravotní potíže, ba naopak jsem za celý rok nebyla ani nemocná. Byla jsem přesvědčená, že tento způsob stravování mi velice prospívá, ale i přesto jsem se chtěla ujistit, že mé tělo má všeho dostatek. Výsledek krevních testů byl důležitý nejen pro mě, ale také pro mé okolí a rodinu, protože je častokrát znepokojoval právě způsob mého stravování.

Při rozboru krevních testů se největší důraz u syrové stravy kladl na vitamín B12, určité rizikové minerály (sodík, hořčík, železo a draslík), cholesterol, hladina kyseliny močové a glykémie. Rozbor byl docela komplexní. Bohužel jsme ke všem výsledkům zatím nedostali podrobné hodnocení, a proto se s vámi podělím hlavně o výše zmíněné body. Navíc jsme měli to štěstí, žejsme mohli stejné testy rovnou porovnat nejen mezi mnou a Andreou (tedy mužem a ženou), ale i s kamarádem, který se stravuje výhradně podle zásad Paleo diety. Výsledky a celkově testy tak dostaly úplně jinou váhu. Tímto článkem nechci poukazovat, jestli jen nebo onen způsob stravování zdravější, protože já jsem stále příznivcem toho názoru, že neexistuje pouze jedna varianta a hlavně každý jsme jiný. Nicméně chci jen poskytnout detaily výsledků, které můžeme jednoduše porovnat, a názor si tak každý může udělat sám.

1) MINERÁLY

mineraly

Jak sami vidíte, tak hodnoty jsou u všech 3 typů téměř stejné. Častá reakce nebo pohled na to, že lidé co nekonzumují maso a mléčné produkty, mají nižší hladinu minerálů, není na místě. Nicméně Andrejčin výsledek v rámci železa je na rozdíl od nás téměř o polovinu nižší a i přes to, že je v “normě”, tak si výsledek vzala k srdci a na železo se více zaměří. Kde získáváme zdroje zmíněných minerálů, můžete vidět níže.

V % je vyjádřen můj (Daniel) denní příjem minerálů, kde např. u železa (iron) to je až 539% doporučené denní dávky:

Andrea komentuje: Mnohé studie prokazují, že obrovský počet žen trpí nutričními nedostatky. A právěu žen bývá velmi rozšířen nedostatek vápníku a železa. Vzhledem k této skutečnosti si dávám pozor na to, abych tyto minerály měla obsažené ve své stravě. I přesto, že mé hodnoty jsou než dalších dvou subjektů mužského pohlaví, tak jsem ráda, že jsou hodnoty v normě a ne pod normou. Můj denní příjem železa je asi o 50% vyšší, než je doporučená denní dávka. Je ovšem na místě denní příjem železa ještě zvýšit, protože jak sami víte, tak pravděpodobně ne všechny přijaté minerály tělo umí efektivně zpracovat. Někdy zkrátka nemůžeme mít jistotu, že to co sníme je 100% naším tělem přijato a to je další důvod, proč by si člověk měl občas na krevní testy zajít a vše si ověřit. 

2) DUSÍKOVÉ METABOLITY

Dusíkové metabolity

Urea a kyselina močová

  • Jedná se o odpadní látku vznikající v játrech.  Je to konečný produkt metabolismu dusíku z bílkovin, na který potom navazuje tvorba kyseliny močové. Nadměrná hladina močoviny a tím i kyseliny močové pak vede například k výskytu dny.

Kreatinin:

  • Prekurzorem kreatininu je kreatin vznikající v játrech. Kreatin vzniká ve svalové hmotě jako produkt neenzymového odštěpení fosfátu z kreatinfosfátu. Ten slouží jako energetická rezerva pro svalovou činnost. Kreatin je dále součástí stravy s obsahem masa. Dalšími faktory ovlivňujícími celkovou hladinu kreatinu a kreatininu v krvi je objem svalové hmoty, s jejímž úbytkem klesá i hladina kreatininu a poškození jaterní tkáně, které brání fyziologické syntéze kreatinu. Při zvýšení normální hodnoty kreatininu lze předpokládat, že vysoké množství dusíkatých látek nestačí ledviny včas vyloučit z organizmu (pravděpodobnější příčina) nebo že jsou sníženy ledvinové funkce (méně pravděpodobná příčina).

Největší rozdíl je asi vidět v močovině (urea), která vzniká při konzumaci bílkovin. Můj denní příjem bílkovin se pohybuje okolo 1 – 1,5g na 1kg váhy, což je až až, a i přes to mám stále podstatně nížší hodnotu močoviny než u palea. Stejně na tom je i Andrejka. Co ale nechápu je právě hodnota kyseliny močové, která výrazně převyšuje výsledky u Andrjky i paleo kamaráda. Protože hladina urey by měla vést k daleko nižší hladině kyseliny močové. Obecně je známo, že ti co nemají příjem živočišných potravin mají všeobecně hladinu kyseliny močové dost nízko. V souvislosti s kreatininem, tak důvod nižší hodnoty u Andrejky vidím spíš než v nedostatečném příjmu bílkovin tak v nižší sportovní zátěži. Ale navíc – je stále v normě :-) Bílkoviny si běžně doplňujeme i konopným nebo hrachovým proteinem – ZDE

Andrea komentuje: Můj denní příjem bílkovin se pohybuje okolo 1 – max 1,2g na 1kg váhy, což je více než dostačující. Moje sportovní aktivita je 3-4 týdně, což je průměrná sportovní aktivita. Myslím si, že je na místě zde opět zdůraznit srovnávání mužského a ženského pohlaví. Přece jen bych nechtěla mít větší množství kreatinu než Daniel:-) Ale zase na druhou stranu Sandra, která je profesionálka a její sportovní zátěž je na úplně jiné úrovni než u nás 3 dohromady, tak má hladinu kreatininu 98! Neuvěřitelné :-)

sandra 2

3) LIPIDY

lipidy

Cholesterol je u mě a Andrejky v podstatě na totožné hladině,což se nedá říct u palea, která kde je hodnota téměř dvojnásobná. Když to rozebereme do detailu, tak u palea je hodnota „hodného cholesterolu“ HDL asi o 80% vyšší než u nás (což je pro paleo super hodnota), ale na druhou stranu má paleo i vyšší o 55% právě LDL „zlý cholesterol“. Rozlišování HDL a LDL cholesterolu začalo být užíváno v souvislosti s výskytem vyšší hladiny lipoproteinu s nízkou hustotou v krvi při kardiovaskulárních onemocněních. Na základě těchto informací vznikla výživová doporučení, která říkají, že je dobré omezit konzumaci živočišných tuků, protože zvyšují hladinu cholesterolu v krvi, což může mít za následek kardiovaskulární onemocnění.

4) VITAMÍN B12

B12

Tak, konečně starý dobrý vitamín B12 :-) Právě o vitamínu B12 jsme s Andreou často vedli dlouhé rozhovory a vždy jsme se shodli, že v případě, že bychom vitamínu B12 měli opravdu výrazný nedostatek, tak bychom pravděpodobně zvážili náš současný jídelníček. Nevím na 100%, k jakému řešení bychom se ve finále přiklonili, ale pravděpodobně bychom ve velice malé míře sáhli po nějaké formě živočišného výrobku.

Andrea komentuje: V případě že by se nízká hladina B12 prokázala, řešila bych to dvěma možnostmi. Zajít si do lékárny koupit suplement vitamínu B12 a pojídat tablety nebo zařadit do jídelníčku živočišné produkty. Abych pravdu řekla, raději bych se přiklonila k variantě druhé. Jsem totiž toho názoru, že veškeré důležité vitamíny a minerály by měly pocházet z kvalitních potravin a to i za cenu, že bych měla přijímat živočišné produkty. Pravděpodobně bych je již nekonzumovala v takové míře, jako jsem byla zvyklá na konveční stravě nebo na paleu, ale v rozumné míře tak, abych si zajistila dostatečný příjem vitamínu B12.

Výsledek nás ale mile překvapil. Jak můžete vidět, tak s Andreou jsme na tom s vitamínem B12 téměř stejně. A velice dobře. Sandra nám také potvrdila, že naše hodnota B12 byla výrazně vyšší než to všeobecně bývá u lidí co živočišné produkty vůbec nekonzumují. Avšak v porovnání s paleem jsme na tom asi o 44% hůře. Je však otázka, jestli když někdo přesáhne max. hranici 663 o 20%, jestli to je stále v pořádku.

5) GLYKEMIE (cukr v krvi)

Glykemic

Hladina cukru v krvi. Mezi námi, jsem přesvědčený o tom, že ovoce sníme daleko  více než náš paleo kamarád. Například já v rámci ovoce sním za den 9 banánů, 2 jablka, 50g sušených datlí, rozinek a sušených plodů goji. A to nemluvím o pomalých sacharidech ve formě luštěnin nebo pseudozrn a sacharidech, které jsou obsaženy v zelenině, oříškách nebo semínkách. Samozřejmě nejsem dokonalý a někdy zhřeším i kupovanou čokoládou nebo nějakým oplatkem. Nicméně se snažím zajistit, aby můj denní příjem sacharidů se pohyboval na hranici kolem 400 – 470g. Jak sami v tabulce vidíte, tak hladina cukru v krvi je jednak v normě, ale také je na tom o něco lépe než u palea. Tento výsledek jasně ukazuje, že konzumace ovoce a tedy zdravých cukrů vašemu tělo nemůže uškodit.

6) KREVNÍ OBRAZ

Poslední věc, kterou uvedu je krevní obraz. Díky němu jsme získali informace, jako například počet bílých a červených krvinek, červených destiček nebo to, jestli trpíme chudokrevností z nedostatku železa, případně poruchou tvorby hemoglobinu. Chudokrevnost a porucha tvorby hemoglobinu neprokázala. Hodnoty jsou téměř totožné s paleo jedlíkem. Vypichnul bych však zde 4 body, kde byly asi nejvýraznější “rozdíly”. Obrázek si o tom udělejte sami.

krev. obraz

Leu: Počet bílých krvinek – vysoká hodnota značí infekci, přetrénování.

Ery: Počet červených krvinek – kapacita krve pro kyslík, obraz výkonnosti, vysoké hodnoty mohou značit nadměrný příjem kvalitních bílkovin, nízká hodnota – slabý příjem bílkovin, přetrénování, nebo anorexie.

HB: u sportovců lépe nad 140 g/l u žen a nad 145 g/l u mužů

HTC: u sportovců lépe nad 0,4 u mužů nad 0,35 u žen

 

Comments

Komentáře

About Author

Rawman - Daniel
Rawman - Daniel